Strona ładuje się zbyt wolno? Dowiedz się, co można poprawić

Sklep online to doskonałe narzędzie dla firm, które chcą dotrzeć z ofertą do szerokiego grona odbiorców. Aby ich zainteresować, trzeba zaprojektować atrakcyjny wizualnie serwis sprzedażowy, który będzie wygodny w obsłudze i dopasowany do różnych urządzeń mobilnych. Jednak walory estetyczne czy responsywność to nie wszystko – witryna musi się też szybko wczytywać. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jakie błędy na stronie i w CMS wpływają na problemy z otwieraniem domeny. 

Negatywne skutki wolnego ładowania strony

W dzisiejszych czasach tworzenie strony internetowej w Warszawie dla marki własnej to świetny sposób na promocję oferty. Jednak kiedy witryna ładuje się zbyt wolno, osoby pragnące zrobić na niej zakupy szybko rezygnują i wybierają konkurencyjną ofertę. Obecnie internauci przyzwyczaili się, że przeglądając treści online mogą liczyć na responsywność serwisów oraz ekspresowe wczytywanie się prezentowanych tam zdjęć czy opisów. Na szczęście wprowadzając niewielkie zmiany m.in. w bazie danych CMS, możesz pozbyć się wszelkich czynników obniżających prędkość ładowania się serwisu. 

Wolne ładowanie się strony – co robić?

Istnieje kilka prostych rozwiązań, które pozwolą skrócić czas ładowania się strony. Przede wszystkim warto korzystać z sieci dostarczania treści (CDN), zwiększającej wydajność i dostępność treści końcowemu użytkownikowi. Należy również używać buforowania, dzięki czemu w trakcie przeglądania witryny poszczególne podstrony będą ładować się znacznie szybciej. Poza tym trzeba sprawdzić, czy nie korzystasz ze zbyt wielu wtyczek i motywów, a także rozpatrzyć zmiany w poniższych obszarach.

JavaScript i CSS

Każdy z tych języków programowania opóźnia ładowanie strony i jednocześnie jest kluczowy dla jej funkcjonowania. Warto zminimalizować pliki JavaScript i CSS i połączyć je ze sobą w grupy. 

Hosting i baza danych 

Błąd może tkwić w niskiej jakości hoście, z którego korzystasz. Przy wyborze serwerowni należy postawić na opcję o dużej wydajności, nawet jeśli jest droższa. Warto sprawdzić też, czy w bazie danych CMS nie zalegają stare i niepotrzebne pliki, a także pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. 

Reklamy i grafiki

Banery reklamowe to zysk dla marki, ale też obciążenie dla strony. Warto ograniczyć je do minimum, a także nie dopuścić, aby ładowały się razem z resztą witryny. Za spowolnienie wczytywania często odpowiadają też grafiki, które powinny być odpowiednio skompresowane i zapisane w formatach najnowszej generacji. 

Tworzenie wydajnej strony internetowej w Warszawie

Projektowanie serwisu online dla marki to skomplikowany proces, dlatego warto to zlecić specjalistom z branży. W odpowiedniej agencji masz dostęp do webmasterów, dla których responsywność witryny czy obsługa różnych oprogramowań CMS to doskonale znane pojęcia. Do dyspozycji jest wiele firm, które oferują tworzenie strony internetowej w Warszawie oraz innych miastach Polski.

Może Ci się również spodoba