Doradztwo celne — kto może z niego skorzystać?

Doradztwo celne —  kto może z niego skorzystać?

Osoby zajmujące się importem oraz eksportem towarów muszą przestrzegać określonych przepisów, mogących się różnić w zależności od państw, w których działa przedsiębiorca. Odmienne procedury obowiązują w obrębie Unii Europejskiej czy krajów nieczłonkowskich. Na szczęście właściciel firmy prowadzący międzynarodową wymianę handlową nie musi pamiętać o wszystkich formalnościach, pod warunkiem że podejmie współpracę z agentami celnymi. Sprawdź, kto najczęściej korzysta z doradztwa celnego. 

Czym zajmuje się agencja celna?

Zakres świadczonych usług może różnić się w zależności od wybranej firmy, jednak najczęściej wsparcie agencji dotyczy takich kwestii jak:

  • pomoc w zrozumieniu przepisów i zagadnień celnych, w tym m.in. taryfikacji oraz pochodzenia towarów,
  • sporządzanie niezbędnych zgłoszeń, wniosków i deklaracji (m.in. AEO, T1, INTRASTAT, EORI),
  • przeprowadzenie audytu celnego,
  • wyliczenie wartości należności celnych (cła, podatku VAT),
  • organizacja szkoleń dla pracowników z obrotu towarowego na rynkach międzynarodowych,
  • skorzystanie z uproszczeń i zwolnień określonych w prawie celnym.

Czym kierować się podczas wyboru agencji celnej?

Podejmując decyzję o współpracy z agencją, warto zapoznać się z opiniami innych klientów na temat jakości i szybkości obsługi. Ponadto kluczowy jest zakres świadczonych usług. Część firm proponuje kompleksowe doradztwo celne wraz z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji, natomiast inne oferują także szkolenia czy zapewniają obsługę magazynową. Ważne też, aby przedstawiciele agencji podejmowali się reprezentowania klienta przed urzędami oraz podczas kontroli celno-skarbowej. 

Współpraca z doświadczonymi agentami pozwala uniknąć nieprzewidzianych problemów podczas kontroli granicznych czy ewentualnych konsekwencji prawnych lub finansowych. Przedsiębiorcy oraz kierowcy często są w stałym kontakcie z przedstawicielami agencji celnej, dzięki czemu wszelkie wątpliwe kwestie są na bieżąco wyjaśniane. 

Kto najczęściej korzysta z doradztwa celnego?

Zazwyczaj oferta agencji jest skierowana do przedsiębiorców prowadzących firmy transportowe, spedycyjne i logistyczne. Oczywiście z konsultacji mogą również skorzystać osoby prywatne zajmujące się wymianą handlową na niewielką skalę. Ponadto z agencją celną współpracują często podmioty, których właściciele dopiero planują wejście na zagraniczne rynki. 

Może Ci się również spodoba