Kody CN a procedury celne – co powinieneś wiedzieć?

Kody CN a procedury celne – co powinieneś wiedzieć?

Choć na świecie obowiązuje Zharmonizowany System Oznaczania i Kodowania Towarów, w Unii Europejskiej, na potrzeby uproszczenia zasad handlu międzynarodowego, wdrożono rozwinięcie tego systemu. W lipcu 2020 roku kody CN weszły też do Polski, zastępując dotychczasowe rozwiązania. Co warto o nich wiedzieć? Sprawdź poniżej!

Czym są kody CN?       

Zarówno sześciocyfrowy zharmonizowany System Oznaczania i Kodowania Towarów (w skrócie z angielskiego – HS), jak i jego rozwinięcie, wdrożone w 1987 przez ówczesne struktury europejskie do ośmiocyfrowej nomenklatury scalonej, znajdującej się obecnie pod pieczą Komisji Europejskiej, miały jeden główny cel – odpowiednią klasyfikację towarów, dla ustalenia właściwych stawek VAT, cła i akcyzy. Dzięki temu wszelkie procedury celne zostały usprawnione. Skoro jednak HS z powodzeniem wykorzystywany jest w ponad 200 państwach, dlaczego kraje europejskie zdecydowały się na ich rozwinięcie?

Otóż ta pozornie niewielka zmiana – dodanie dwóch kolejnych cyfr na końcu dotychczasowego numeru, pozwala precyzyjniej określać towar przeznaczony do obrotu. Dzięki temu można prawidłowo ustalić klasyfikację produktów, a co za tym idzie – także cła i inne podatki. Nie oznacza to jednak, że samo przypisanie ich do danej kategorii jest łatwe. A jak wyglądają kody CN?

Jak wyglądają kody celne i CN w praktyce?

W określaniu kategorii nomenklatury scalonej pomaga stworzony na te potrzeby polski serwis ISZTAR4, pozwalający sprawdzić, do której grupy należy dany produkt. Korzystając z niego, da się też ustalić numer dla danego ładunku. Wpierw jednak należy wybrać odpowiednią sekcję. Przykładowo – I. dotyczy zwierząt żywych i produktów pochodzenia zwierzęcego. Kod celny, należący do niej i uzupełniony o liczby CN, może wyglądać np. tak:

  • 0102 21 10, przy czym dwie pierwsze oznaczają zwierzęta żywe, dwie kolejne – bydło, kolejna para cyfr – zwierzęta hodowlane, czystorasowe i ostatnie dwie, przypisane na mocy nomenklatury scalonej, informują o tym, że są to jałówki.

Jak ustalić odpowiednie kody?

Choć zarówno system TARIC (europejski), jak i ISZTAR4 upraszczają kwestię klasyfikacji towarów, to wielu przedsiębiorców miewa problem z kategoryzowaniem towarów. Dlatego najlepiej skorzystać z pomocy fachowców z agencji celnej. Powierzając takiej firmie dobór kodu i procedury celne, można zająć się tym, co najważniejsze – rozwojem działalności.