Doradztwo celne — na czym polega?

Doradztwo celne —  na czym polega?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na poszerzenie prowadzonej działalności, wchodząc na rynki zagraniczne. Niestety obowiązujące procedury (często różniące się w zależności od położenia danego państwa) mogą szybko zniechęcić firmy oraz przysporzyć wielu problemów celno-skarbowych. Przekonaj się, jak pomocna w takich sytuacjach może okazać się współpraca ze sprawdzoną agencją celną. 

Na czym polega doradztwo celne?

Zakres świadczonych usług może różnić się w zależności od wybranej agencji, jednak większość podmiotów udziela klientom porad, wyjaśniając obowiązujące procedury celno-skarbowe. Agenci przygotowują niezbędne dokumenty, w tym m.in. zgłoszenia, deklaracje (Intrastat, AKC-U, T1) i odprawy celne oraz pomagają podczas:

  • taryfikacji towarów,
  • weryfikacji kodu celnego,
  • ustalania wartości należności celnych (m.in. cła, podatku VAT),
  • pozyskania dokumentów potwierdzających pochodzenie towarów,
  • zastosowania preferencji celnych czy zwolnień.

Warto zaznaczyć, że doradztwo celne to nie jedyna usługa świadczona przez agencje. Okazuje się, że niektóre firmy proponują również obsługę magazynową (prowadząc skład celny lub magazyn tymczasowego składowania) i transportową. Przedsiębiorcy mogą także skorzystać z opcji przeprowadzenia audytu w prowadzonej firmie w celu zoptymalizowania procesów celnych. 

Kto może skorzystać z doradztwa celnego?

Najczęściej z tego rodzaju usług korzystają przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczęli działalność na zagranicznych rynkach. Oferta agencji celnych jest skierowana do sprzedawców (w tym importerów i eksporterów), a także firm transportowych, logistycznych i spedycyjnych. Oczywiście z usług doradczych może skorzystać każdy, kto potrzebuje wsparcia i wyjaśnienia skomplikowanych przepisów, które tak często ulegają zmianom. Ponadto wiele agencji celnych organizuje specjalne szkolenia dotyczące międzynarodowego obrotu towarowego.

Dlaczego warto podjąć współpracę z agencją celną?

Przedsiębiorca, dzięki skorzystaniu z usług agencji, może skupić się na prowadzeniu działalności oraz pozyskiwaniu nowych zagranicznych partnerów. Nie musi natomiast śledzić wszelkich zmian w procedurach związanych z międzynarodową wymianą handlową. Poza przygotowaniem pełnej dokumentacji i wysłaniem niezbędnych zgłoszeń przedstawiciele agencji celnej mogą także reprezentować klienta przed urzędami.